Skip to Content
About Us
Outstanding Students Recognized 2014

Outstanding Students Recognized 2014

April 17, 2014

Clark State Community College has announced the 2014 Outstanding Students. These students were recognized for excellence in their academic program or involvement in student life activities. The students were selected have earned a grade point average of 3.5 or higher and have shown a dedication to learning and leadership among their peers.

Danitsa Camarillo Gomez
All-Ohio Academic Team
Nominated by: Twila Murray

Candace Hampton
All-Ohio Academic Team
Nominated by: Twila Murray

Nancy Jane McGlothen
All-Ohio Academic Team/Student Senate
Nominated by: Twila Murray and Nina Wiley

Adam Bealert
Phi Theta Kappa
Nominated by: Twila Murray

Bethany McBean
Post-Secondary Enrollment Option
Nominated by: Kristin Skiles

Makenzie Cooper
Student Ambassadors
Nominated by: Nina Wiley

Greg Felder
Student Ambassadors
Nominated by: Nina Wiley

Scott Cody
Student Senate
Nominated by: Nina Wiley

Sam Coons
Student Senate
Nominated by: Nina Wiley

Kristina (Nina) Fulk
Student Senate
Nominated by: Nina Wiley

Amanda Campbell
Agricultural Business
Nominated by: Drs. Susan and Larry Everett

Penny Dunbar
Landscape Design
Nominated by: Drs. Susan and Larry Everett

Philip Stiver
Golf Course Management
Nominated by: Drs. Susan and Larry Everett

Travis Wilt
Turf and Landscape Operations
Nominated by: Drs. Susan and Larry Everett

Derek Higgins
Diesel Technology
Nominated by: Melinda Mohler

Brad Henderer
Computer Software Development
Nominated by: Diane Roux

Aaron Blizzard
CyberSecurity/Information Assurance
Nominated by: Dan Heighton, Greg Teets and Ronda Black

Lisa Castle
Computer Networking
Nominated by: Dan Heighton, Greg Teets and Ronda Black

Eric Hamilton
Geospatial Technology
Nominated by: Aimee Belanger-Haas

Justin Thornburg
Computer-Aided Design (CAD)
Nominated by: Nora Hatem and Charlie Hoyman

Margaret Brunke
Management - Logistics and Supply Chain Management and Perseverance Award
Nominated by: John Hale

Sandra Caudill
Management - Human Resource Management
Nominated by: Lynn Geist

David Patrick II
Criminal Justice Program
Nominated by: Tom Drerup

Rosa Lynch-Reeves
Early Childhood Education
Nominated by: Bridget Ingram and Pam Healy

Kasarah Clarke
Licensed Practical Nursing
Nominated by: Becky Dodds

Sheila Sollars
Licensed Practical Nursing
Nominated by: Becky Dodds

Natalie Christmas-Thomas
Medical Assisting Program
Nominated by: Janet Taylor

Tanya McLafferty
Medical Laboratory Program
Nominated by: Ayman Idrees

Michelle Foster
Physical Therapist Assistant (Springfield Cohort)
Nominated by: Terri Dinsmore and Dana Matt

Stephanie Goddard
Physical Therapist Assistant (Columbus Cohort)
Nominated by: Terri Dinsmore and Dana Matt

Kathleen Wiseman
Registered Nursing-Day
Nominated by: Dala DeWitt, MS, RN

Kimberly Eckstein
Registered Nursing-Evening
Nominated by: Kara Jackson and Ann Clayton

Roger Cave
Paramedic to Registered Nursing
Nominated by: Dala DeWitt, MS, RN

Stacy Ferguson
Social Service
Nominated by: Tammy Watt and Carin Burr

Clara Willis
Social Service Technology
Nominated by: Tammy Watt and Carin Burr

Gladys Hypolite
Associate of Arts Program
Nominated by: Melinda Mohler

Emma Monaghan
Associate of Arts Program
Nominated by: Fabian Novello

Erica Bunish
Graphic Design
Nominated by: Scott Dawson

Media Contact

Laurie Means Executive Director, Marketing

937.328.6145 meansl@clarkstate.edu